top of page
Szukaj

Zdrowie Psychiczne i profilaktyka uzależnień - kolejna edycja projektu socioMovens

Nie wiem, czy jest obecnie bardziej palący problem dotyczący młodych ludzi niż niełatwa kondycja psychiczna wielu z nich. Mam też świadomość, że wielu rodziców i nauczycieli chce wesprzeć swoje dzieci czy uczniów, ale nieraz po prostu brakuje nam narzędzi lub odpowiednich środków. I oczywiście wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale także w tym przypadku, system i zwyczajne zabieganie wielu z nas nie ułatwia sprawy.


W socioMovens odpowiedzieliśmy na prośbę absolwentów poprzednich projektów i podjęliśmy wyzwanie zorganizowania projektu edukacyjnego o tematyce zdrowia psychicznego. Jak zawsze, dzięki naszym mentorom (czyli zaangażowanym absolwentom poprzednich edycji), zadbaliśmy o właściwą integrację uczestników pochodzących z trzech poznańskich i podpoznańskich szkół. Zaprosiliśmy kilku gości, którzy z jednej strony podzielili się swoim doświadczeniem pracy z osobami w kryzysie psychicznym ale także przeprowadzili warsztaty dla naszych uczestników wyposażając ich w odpowiednią wiedzę, narzędzia i umiejętności miękkie. Wszystko to po to, aby nasi młodzi społecznicy byli lepiej przygotowani na kryzysy, które mogą ich dotknąć teraz i w przyszłości.

Specjalne podziękowania kierujemy do naszych prelegentów: lekarza psychiatry oraz psychologa Wojciecha Żaka, psychologa, coacha i psychoterapeuty w trakcie certyfikacji Krzysztofa Głowackiego, oraz terapeuty zajęciowego i animatora teatru Pawła Nygi!


Nasza inicjatywa nie mogłaby nazywać się projektem socioMovens gdyby zabrakło wspólnych działań w konkretnej rzeczywistości społecznej, w której żyjemy. Dlatego odwiedziliśmy fundację L'Arche w Poznaniu, która prowadzi domy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i choć "niepełnosprawność" to nie był bezpośredni temat naszych warsztatów, to gdzie jak nie w takim miejscu właśnie mogliśmy doświadczyć tego czym jest wolontariat (mamy nadzieję, że nasza pomoc w sprzątaniu domu i porządkowaniu ogrodu pozwoli mieszkańcom i asystentom domów Arki znaleźć więcej czasu na odpoczynek i równowagę między pracą a zwyczajnym, domowym byciem ze sobą). Bardzo dziękujemy także dwojgu pracowników fundacji, którzy podzielili się swoim świadectwem radzenia sobie z chorobami psychicznymi wychodzenia z kryzysu.


Jesteśmy również niezmiernie wdzięczni za odwiedziny w Zielonym Centrum (Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób w kryzysie psychicznym) i wspólne zajęcia z uczestnikami tej wspaniałej inicjatywy. Dzięki obopólnemu zaufaniu mogliśmy wziąć udział w warsztatach ruchowo-integracyjnych oraz tworzyć własne herbaty i przypinki na ubrania. Bardzo dziękujemy za gotowość na wspólne doświadczenie spotkania i wymiany doświadczeń!


Resztę tego, co chcielibyśmy przekazać niech dopełnią poniższe zdjęcia... 🤗🙏

200 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page