top of page
Szukaj

Mini Poradnik zadbania o siebie
Przygnębienie i poczucie nudy w dzisiejszych czasach dotyczy dość sporej liczby młodzieży.

Możemy czuć się w tedy osamotnieni, pozbawieni szczęścia i radości z życia. Możemy utracić swoje zainteresowania i chęci rozwijania dotychczasowym hobby. Tracimy przy tym także swoich znajomych, uciekając przed światem rzeczywistym. Zaniedbujemy obowiązki, w tym związane ze szkołą. Czasem staramy się zostać zauważonym. Popadamy w uzależnienia od poczucia uznania i zainteresowania, przez które poupadamy fizycznie, ale także umysłowo i duchowo.

A więc jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Najlepiej jest od razu zacząć od siebie. Nie próbuj zamaskowywać swoich emocji i uczuć, udawać kogoś kim nie jesteś albo upodabniać się do innych.

Jeżeli pomoc zewnętrzna w postaci psychologa czy też pedagoga nie jest możliwa warto pomyśleć o rozmowie z bliskimi o tym czym się martwisz albo być może co cię przytłacza i jak się czujesz z tego powodu. Rozmowa z bliskimi sprawi, że nie będziesz czuć się już tak samotnym jak przedtem. Fakt, że podzieliłeś się z zaufaną osobą swoimi problemami wzbudzi w Tobie spokój i ogromną ulgę. I pamiętaj, że nie muszą to być koniecznie rodzice. Swoimi zwierzeniami możesz podzielić się z inną zaufaną osobą: ciocią babcią, dziadkiem, wujkiem czy też przyjacielem. Jeśli, jednak po rozmowie nic się nie zmieniło albo czujesz, że naprawdę nie możesz się zwierzyć komuś bliskiemu zwierz się osobie, która

zawsze będzie do twojej dyspozycji. Zadzwoń pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Tutaj możesz porozmawiać o wszystkim. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma sensu w tak błahej sprawie dzwonić – zadzwoń. Może to być po prostu towarzyszący ci smutek, poczucie bezsilności, zniechęcenie. Cokolwiek co czujesz albo co wydaje się, że musisz o tym porozmawiać i się zwierzyć. Wszelkie informacje o tym jak zacząć, czy się przedstawić, z kim będę rozmawiać i wiele innych znajdziesz na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę www.116111.pl. Podczas rozmowy możesz podpytać o wskazówki, dzięki którym przejdziesz przez ciężkie chwile zwątpienia.

Jeśli nie czujesz się gotowy, by rozmawiać z drugą osobą może zacznij prowadzić pamiętnik?

Czasem przelanie myśli na papier uporządkuje je w twojej głowie i łatwiej będzie ci zrobić kolejny krok. Pamiętnik możesz połączyć ze swoim hobby. Rysowanie? Pisanie? Możesz pisać pamiętnik w formie wierszy. Aby tekst się rymował potrzebujesz pasujących słów, które odzwierciedlają to jak się czujesz i co przeżywasz. Dzięki temu znajdziesz sporo określeń pasujących do ciebie, które możesz wykorzystać podczas rozmowy przez telefon albo z rodziną.

Odpowiedzi na twoje pytania możesz znaleźć na stronie www.116111.pl. Jak sobie radzić z

trudniejszymi momentami w szkole? Jak porozmawiać z rodzicami o problemach?, Jak poznać nowe osoby?, Jak nie stać się sprawcą agresji w intrenecie? Jak poradzić sobie podczas rozwodu rodziców i wiele innych.

Są tam informacje z różnych kategorii, np. Samopoczucie i zdrowie, Szkoła, Używki, W

sieci, Przyjaźń, miłość, relacje, Dom i rodzina.

Pamiętaj, że twoje chwilowe słabe samopoczucie nie musi i nie będzie trwać wieczność.

Każdy musi przez to przejść. I nie jesteś sam. Źródło twojego podłamania może być też źródłem pomocy. Chociażby wśród szkolnych obowiązków pomóc ci może szkolny pedagog, a przy rozwodzie rodziców najlepsza będzie wasza wspólna rozmowa.


Maja


Tekst jest odpowiedzią na zadanie związane z tekstem orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodych w roku 2020 (https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-03/papiez-franciszek-przeslanie-do-mlodziezy.html). Zachęcam do czytania, a Mai bardzo dziękuję za mądre przemyślenia i zgodę na publikację tego tekstu w formie bloga na tej stronie.


Treść zadania brzmiała:

Napisz mini poradnik dla młodych ludzi, którzy mierzą się z apatią, przygnębieniem i nudą

życia. Możesz sugerować się myślami Franciszka, ale mile widziane są także Twoje własne.


181 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page